Tranås Triathlon

Tävlingsresultat Holaveden Ultra 2013

Terränglöpning på Holavedsleden från Gränna Torg - Örsbäcken i Tranås.

2013-10-05

HU Damer 52km

Nr Namn Klubb Botilstorp (17000) Avlången (33000) Katarp (44000) Mål Örsbäcken (51500)
289 Frida Södermark
GoIF Tjalve Norrköping
01:44:00 03:04:00 04:07:00 04:54:57
204 Kerstin Ekdahl
IK Akele
01:44:00 03:13:00 04:16:00 05:08:16
210 Lena Ström
IK NocOut.se
01:47:00 03:16:00 04:19:00 05:11:35
205 Elin Jakobsson
IK Akele
01:59:00 03:41:00 04:55:00 05:54:15
207 Barbro Nilsson
Solvikingarna
02:16:00 04:02:00 05:15:00 06:12:16
211 Åsa Wilk
Team Wilk
02:18:00 04:16:00 05:38:00 06:44:31
284 Christina Danielsson
Tyresö
02:11:00 04:16:00 06:00:00 07:12:15
209 Linnea Skarped
Linköping
02:18:00 04:26:00 06:00:00 07:12:40
0 Emelie Andersen
Friskis & Svettis, Jönköping
DNS
0 maria gabriels
IK NocOut.se
DNS

HU Herrar 52km

Nr Namn Klubb Botilstorp (17000) Avlången (33000) Katarp (44000) Mål Örsbäcken (51500)
278 Philip von Rosen
Hässelby sk
01:23:00 02:30:00 03:15:00 03:51:50
218 Enar Andersson
Göteborg
01:26:00 02:34:00 03:21:00 03:59:42
299 Fredrik Gustavsson
Mölndal Indoor
01:26:00 02:34:00 03:24:00 04:08:25
240 Fredrik Gustafsson
Strängnäs Skidklubb
01:26:00 02:38:00 03:29:00 04:09:46
269 Niklas Gavelfält
Hantverksproffsen
01:29:00 02:39:00 03:29:00 04:13:25
246 Jimmy Jacobsson
Falkenberg Allstars
01:26:00 02:39:00 03:31:00 04:15:33
287 Jacob Nyström
IFK Österbymo
01:26:00 02:35:00 03:29:00 04:17:45
286 Johan Steene
Team Teqnion
01:36:00 02:58:00 03:49:00 04:30:06
260 Daniel Martinsson
Männen från urskogen
01:29:00 02:43:00 03:42:00 04:39:42
248 Tobias Johansson
Falkenberg Allstars
01:26:00 02:42:00 03:49:00 04:43:25
239 Mikael Fridholm
Västerås LK
01:40:00 03:05:00 04:03:00 04:50:27
268 Jonas Olevik
Edsbyns OK
01:29:00 02:57:00 04:01:00 04:53:47
258 Thomas Ljung
IK Ymer
01:26:00 02:37:00 04:02:00 04:58:16
266 Fredrik Nilsson
Ok Njudung
01:30:00 03:11:00 04:10:00 04:58:32
259 Peter Lönn
Växjö LK
01:41:00 03:04:00 04:08:00 05:00:05
300 Rasmus Westergren
Team Settlers
01:40:00 03:06:00 04:14:00 05:03:03
224 Jonas Brantvall
Kimstad GoIF
01:31:00 03:05:00 04:13:00 05:03:10
291 Martin Jelvestam
Jönköping
01:36:00 03:00:00 04:09:00 05:03:10
236 Johannes Evers
Mälarö SOK
01:36:00 03:02:00 04:07:00 05:03:10
292 Mats Jacobsson
Göteborg
01:46:00 03:13:00 04:17:00 05:07:01
285 Lars Norén
LVSK / Lidköping
01:40:00 03:03:00 04:06:00 05:07:10
230 Henrik Danielsson
IK Nocout.se
01:46:00 03:17:00 04:18:00 05:08:06
283 Per Östlund
IK NocOut.se
01:44:00 03:13:00 04:21:00 05:19:18
217 Kalle Norlund
IK Nocout.se
01:44:00 03:25:00 04:27:00 05:19:18
280 Micke Wigstrand
Tranås
01:44:00 03:14:00 04:21:00 05:19:20
293 David Ardegård
Stigarna.se
01:46:00 03:16:00 04:28:00 05:26:55
275 Mårten Sundin
Mälarö SoK
01:46:00 03:16:00 04:27:00 05:34:02
243 Daniel Holmberg
Höglandsklättrarna
01:30:00 03:23:00 04:40:00 05:34:03
262 Joacim Martinsson
Växjö löparklubb
01:30:00 03:15:00 03:32:00 05:34:07
241 Kristoffer Hellberg
Akele
01:44:00 03:13:00 04:31:00 05:34:13
290 Hampus Fransson
Lund
01:50:00 03:19:00 04:35:00 05:35:33
276 Daniel Svensson
IK Akele
01:50:00 03:23:00 04:36:00 05:35:42
242 Anders Herngren
IFK Skövde FIK
01:50:00 03:22:00 04:35:00 05:36:15
220 Elias Larsson
Växjö Caballus
01:50:00 03:27:00 04:43:00 05:41:15
265 Staffan Neth
Happy Feet
01:45:00 03:22:00 04:39:00 05:41:39
221 Johan Badenfelt
Falkenberg Allstars
01:26:00 03:02:00 04:33:00 05:43:38
247 Jesper Johansson
Vegan Runners IK
01:45:00 03:30:00 04:55:00 05:53:30
277 Jan Söderkvist
Täby
02:07:00 03:48:00 04:57:00 05:58:14
249 Ronny Karlsson
IK NocOut.se
01:54:00 03:41:00 05:02:00 06:08:08
264 Mattias Mohlin
Sösdala
02:00:00 03:41:00 05:15:00 06:23:17
274 Dag Forsén
Kolmården MTB
01:48:00 03:36:00 05:09:00 06:23:20
263 Marcus Mohlin
Jönköping
02:00:00 03:56:00 05:22:00 06:28:00
281 Khedron Wilk
Team Wilk
02:16:00 04:10:00 05:35:00 06:35:10
257 Mats Liljegren
Team Skavsåret IF
02:16:00 04:04:00 05:16:00 06:37:37
244 Johan håkansson
göteborgs sk
01:59:00 03:48:00 05:22:00 06:38:30
273 Ludvig Rylander
Stockholm
01:45:00 03:25:00 05:14:00 06:39:31
234 Johan Eklund
Höglandsklättrarna
02:03:00 04:16:00 06:08:00 07:11:37
250 Rikard Kelloniemi
HOK/Halmstad
02:22:00 04:29:00 06:02:00 07:23:50
271 Kjell Persson
Navåsens FK
02:16:00 04:40:00 05:42:00 08:31:41
0 Jonas Andersson
338 Småland
DNS
0 Fredrik Ottosson
Höglandets Triathlon
DNS
0 Kalle Petersson
Vegan runners IK, Mölndal
DNS
0 Peter Sandqvist
Mölndal Outdoor IF
DNS

HU Light Damer 19km

Nr Namn Klubb Katarp (11000) Mål Örsbäcken (18500)
1 Anna Arnesson
Humla
00:52:00 01:38:02
5 Malin Fritjofsson
Frinnaryd
01:00:00 01:53:55
3 Emma Celinder
Aneby
01:10:00 02:10:27
6 Matilda Norberg
Linköping
01:10:00 02:13:42
2 Marika Bergsten
Oskarshamn
01:10:00 02:19:38
4 Karin Freyland
SOK Aneby
01:35:00 03:03:52

HU Light Herrar 19km

Nr Namn Klubb Katarp (11000) Mål Örsbäcken (18500)
10 Henrik Bengtsson
Falkenberg Allstars
00:43:00 01:19:00
12 Jakob Bergengren
Kulla/Boxholm
00:48:00 01:28:54
18 Stefan Holm
Valla/Linköping
00:49:00 01:30:00
14 Simon Freyland
Eksjö SOK
00:49:00 01:32:55
27 Erik Suneson
Skandiabanken
00:52:00 01:36:35
26 Björn Suneson
Vallentuna FK
00:52:00 01:36:45
11 Patrick Bergander
SOK Aneby
00:55:00 01:41:40
30 John Österman
Linköping
00:56:00 01:50:00
20 Amer Kadic
Linköping
00:56:00 01:50:15
13 Peter Brodén
Vadstena
01:00:00 01:52:58
17 Anders Hermansson
Nässjö
01:00:00 01:54:41
29 Jakob Bergengren
Torsebo / Kulla
01:02:00 01:57:00
16 Anders Hagberg
Tranås
01:04:00 02:03:19
15 Simon Freyland
SOK Aneby
01:08:00 02:07:58
19 Tomas Johansson
Aneby
01:10:00 02:10:27
21 Marcus Karlstad
Oskarshamn
01:10:00 02:19:38
28 Per Ulfsbo
Tranås
01:26:00 02:35:58







Logga in...


E-post:

Lösenord:

Logga in som administratör